Series: Flex Shield Magsafe Series
SKU: CL-FXSHMS-IPH16PLUS-BK
CAUPC: 888488347493
The Flex Shield MagSafe Series provides a unique sliding camera shield for added protection. With MagSafe compatibility, this case is perfect for those who prioritize both functionality and security.
CLICK Flex Shield MagSafe Series iPhone 16 Plus Case
| SKU | CL-FXSHMS-IPH16PLUS-BK |
| Brand | CLICK |
| Series | Flex Shield Magsafe Series |
| Compatibility | |
| Device Compatibility | iPhone 16 Plus |
| MagSafe | Yes — MagSafe compatible |
| Details | |
| Weight | 0.32 oz |
| UPC | 888488347493 |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Master Box Qty | 100 |
| Master Box Dims | 17 × 13 × 15 in |
| Master Box Weight | 36 lbs |
| Packaging Dims | 18.7 × 16.5 × 9.4 in |
Trend-forward designs. Wallet-friendly pricing.