Series: Alto 2
SKU: N9AL-CKOT-BLK
CAUPC: 810058633576
The Alto 2 is slim but durable, boasting a 16ft drop-tested protection to protect you from everyday bumps and drops, while also featuring raised screen and camera protection for 360 degrees of defense. Available in several fun colors, or clear for a more minimalistic look.
Nimbus9 Alto 2 Cricket Outlast
| SKU | N9AL-CKOT-BLK |
| Brand | Nimbus9 |
| Series | Alto 2 |
| Compatibility | |
| Device Compatibility | Cricket Outlast |
| Details | |
| Weight | 0.32 oz |
| UPC | 810058633576 |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Master Box Qty | 100 |
| Master Box Dims | 17 × 13 × 15 in |
| Master Box Weight | 36 lbs |
| Packaging Dims | 18.7 × 16.5 × 9.4 in |
Designed to impress. Engineered to protect.