Series: Alto 2
SKU: N9AL-SAMGS24-BK
CAUPC: 810058635327
The Alto 2 is slim but durable, boasting a 16ft drop-tested protection to protect you from everyday bumps and drops, while also featuring raised screen and camera protection for 360 degrees of defense. Its extra set of REAL SENSE™ Buttons make it easy to customize your case with an extra splash of color while maintaining functionality. Available in several fun colors, or clear for a more minimalistic look.
Nimbus9 Alto 2 Galaxy S24 Case
| SKU | N9AL-SAMGS24-BK |
| Brand | Nimbus9 |
| Series | Alto 2 |
| Compatibility | |
| Device Compatibility | Galaxy S24 |
| Details | |
| Weight | 0.32 oz |
| UPC | 810058635327 |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Master Box Qty | 100 |
| Master Box Dims | 17 × 13 × 15 in |
| Master Box Weight | 36 lbs |
| Packaging Dims | 18.7 × 16.5 × 9.4 in |
Designed to impress. Engineered to protect.