Series: Alto 2
SKU: N9AL-SAMGS25-PK
CAUPC: 810058637857
The Alto 2 is slim but durable, boasting a 16 ft drop-tested protection to safeguard you from everyday bumps and drops, while also featuring raised screen and camera protection for 360 degrees of defense. Its REAL SENSE buttons make it easy to maintain functionality and tactile response even during frequent use. Available in several fun colors, or Black for a more minimalistic look.
Nimbus9 Alto 2 Galaxy S25 Case
| SKU | N9AL-SAMGS25-PK |
| Brand | Nimbus9 |
| Series | Alto 2 |
| Compatibility | |
| Device Compatibility | Galaxy S25 |
| Details | |
| Weight | 0.32 oz |
| UPC | 810058637857 |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Master Box Qty | 100 |
| Master Box Dims | 17 × 13 × 15 in |
| Master Box Weight | 36 lbs |
| Packaging Dims | 18.7 × 16.5 × 9.4 in |
Designed to impress. Engineered to protect.