Series: GRIP Series
SKU: N9GP-IPH14PRO-BK
CAUPC: 810058632630
Protective yet low-profile, the Nimbus9 Grip case features a fold-out stand for a secure hold on your phone. Snap a pic, record videos, and watch movies with comfort and security like never before. Adjust the bracket design to prop up your phone in landscape or portrait mode. The Nimbus9 Grip Case is compatible with magnetic phone mounts and keeps your device protected from drops up to 6 feet.
Nimbus9 Grip iPhone 14 Pro Case
| SKU | N9GP-IPH14PRO-BK |
| Brand | Nimbus9 |
| Series | GRIP Series |
| Compatibility | |
| Device Compatibility | iPhone 14 Pro (6.1) |
| Details | |
| Weight | 0.32 oz |
| UPC | 810058632630 |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Master Box Qty | 100 |
| Master Box Dims | 17 × 13 × 15 in |
| Master Box Weight | 36 lbs |
| Packaging Dims | 18.7 × 16.5 × 9.4 in |
Designed to impress. Engineered to protect.