Series: Nimbus9
SKU: N9V1MS-IPHSE25-CL
CAUPC: 810058634122
The Nimbus9 Vantage phone case a sleek and functional accessory designed for the modern user. With magnetic accessory compatibility, this case seamlessly integrates with your favorite add-ons, offering unparalleled versatility. The slim profile ensures a comfortable grip, while the raised camera edge protection keeps your lens shielded from potential scratches. Responsive tactile buttons and easy access to action buttons enhance user experience, and the anti-yellowing feature preserves the case's clarity over time.
Nimbus9 Vantage iPhone 17e/16e/15/14/13 MagSafe Case
| SKU | N9V1MS-IPHSE25-CL |
| Brand | Nimbus9 |
| Series | Nimbus9 |
| Compatibility | |
| Device Compatibility | iPhone 13 (6.1),iPhone 14 (6.1),iPhone 15,iPhone 16e,iPhone 17e |
| MagSafe | Yes — MagSafe compatible |
| Details | |
| Weight | 0.32 oz |
| UPC | 810058634122 |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Master Box Qty | 100 |
| Master Box Dims | 17 × 13 × 15 in |
| Master Box Weight | 36 lbs |
| Packaging Dims | 18.7 × 16.5 × 9.4 in |
Designed to impress. Engineered to protect.