Series: Puregear
SKU: PG-30WLTN3FT-BLK
TNUPC: 818719027467
Welcome to LightSpeed, better known as USB-PD (Power Delivery). PureGear has been engineering this cutting-edge technology for longer than most, which has allowed us to design and develop a truly superior USB-PD product line. Our LightSpeed products are super fast – they charge up to 4 times faster than your old, in-box charger. Spend less time charging and more time doing.
PureGear 30W Single USB-A + Straight Corded 3FT Lightning PD Car Charger
| SKU | PG-30WLTN3FT-BLK |
| Brand | PureGear |
| Series | Puregear |
| Compatibility | |
| Device Compatibility | Universal |
| Details | |
| Weight | 0.11 oz |
| UPC | 818719027467 |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Master Box Qty | 100 |
| Master Box Dims | 22 × 15 × 17 in |
| Master Box Weight | 33 lbs |
| Packaging Dims | 6.7 × 4.2 × 1.6 in |