Series: Earbuds and
SKU: PG-HF-PURE-PK
CAUPC: 810032996789
Broad compatibility: PureBoom wired earbuds work with all Aux 3.5mm devices including Apple iPhone, Android Smartphones, iPad, Laptops, Desktop Computers, and more devices which have a 3.5mm audio port. High-grade mic: PureBoom 3.5mm wired headphones come with high-grade built-in mic which allows for hand-free calls. It also includes extra ear tips." Tangle free good quality cable: PureBoom Aux Corded Earbuds have tangle free flat-cable which will help take you through all life's moves. It's music to your ears. Great fit and comfort: PureBoom in-ear earbuds are Secure Fit and Sweat resistant for Sports activities. You can wear PureBoom headphone for Sports Running, Cycling, Gym, Mountain Biking, Skateboarding, and hiking.
PureGear PureBoom Premium Wired Headphones
| SKU | PG-HF-PURE-PK |
| Brand | PureGear |
| Series | Earbuds and |
| Compatibility | |
| Device Compatibility | Universal |
| Details | |
| Weight | 0.07 oz |
| UPC | 810032996789 |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Master Box Qty | 100 |
| Master Box Dims | 22 × 15 × 17 in |
| Master Box Weight | 33 lbs |
| Packaging Dims | 6.7 × 4.2 × 1.6 in |