Series: Bluetooth Headsets
SKU: TWS-ENC-WH
CAUPC: 888488230498
The ZIZO Encore True Wireless Earbuds feature the latest active noise cancellation technology, powerful 10mm drivers, and up to 6 hours of listening from a single charge. Plus, the included charging case extends your playtime to over 20 hours. Also featuring transparency mode for the times you need to hear your surroundings; so you can listen your way, without missing a thing. With an IPX7 water resistance rating the ZIZO Encore True Wireless earbuds make it easier than ever to listen at home or on the go. Specifications: Bluetooth® version: V5.2 Earbud battery capacity: 45mAh x 2 Case battery capacity: 400mAh Charging port: USB-C Charging time: 2H Input: 5V/1A Output: 5V/1A Playing time (ANC on): 5H Playing time (ANC off): 6H Impedance: 32ohms±15% Transfer distance: 8m Sensitivity: 107 ± 3dB Speaker size: 10mm
ZIZO Encore True Wireless Earbuds w/ Active Noise Cancellation
| SKU | TWS-ENC-WH |
| Brand | ZIZO |
| Series | Bluetooth Headsets |
| Compatibility | |
| Device Compatibility | Universal |
| Details | |
| Weight | 0.75 oz |
| UPC | 888488230498 |
| Warranty | ZIZO Care Lifetime Warranty |
| Master Box Qty | 40 |
| Master Box Dims | 16 × 15 × 11 in |
| Master Box Weight | 19 lbs |
| Packaging Dims | 4.8 × 4.8 × 2.7 in |
Military-grade protection. Award-winning design.