Series: Earbuds and
SKU: TWS-ENCZ1-BK
CAUPC: 888488034591
Experience unparalleled freedom and exceptional sound quality with the ZIZO Encore Z1 Clip-on Wireless Earbuds. Featuring a secure clip-on design and 12mm dynamic drivers, these earbuds deliver powerful, crystal-clear sound with deep bass across a wide 20Hz-20kHz range. With wireless connectivity and a 35-foot connection range, enjoy seamless audio enhanced by Environmental Noise Cancellation (ENC) for clearer calls with seamless audio for up to 6.5 hours on a single charge, extended to 26 hours with the charging case. The ergonomic fit ensures comfort during any activity, and a quick 1-hour charge keeps you moving. Specs: Power Output: 5mW Frequency Response: 20Hz - 20kHz Driver Size: Φ12mm Wireless Version: 5.4 Transmission Distance: 35 ft / 10 m Signal-to-Noise Ratio: 122±3dB Battery Capacity (Charging Case): 380mAh Charge Time: 1 hour Music Play Time: 6.5 hours / 26 hours total Water Resistance: IPX5
ZIZO Encore Z1 Clip-on Wireless Earbuds
| SKU | TWS-ENCZ1-BK |
| Brand | ZIZO |
| Series | Earbuds and |
| Compatibility | |
| Device Compatibility | Universal |
| Details | |
| Weight | 0.75 oz |
| UPC | 888488034591 |
| Warranty | ZIZO Care Lifetime Warranty |
| Master Box Qty | 40 |
| Master Box Dims | 16 × 15 × 11 in |
| Master Box Weight | 19 lbs |
| Packaging Dims | 4.8 × 4.8 × 2.7 in |
Military-grade protection. Award-winning design.