Series: PowerVault Series
SKU: ZPV-USBTOCADP-BLK
CAUPC: 888488331652
Our ZIZO PowerVault USB to TYPE C Adapter turns USB ports into USB-C ports to connect USB-C peripherals to devices with USB-A ports built-in. This enables you to connect phones, tablets, flash drives, mouse, hubs and other USB-C peripherals to your laptops and chargers with normal USB. No installation required. Simply plug and work. Super small to stick to USB-A ports all the time. ZIZO PowerVault USB to TYPE C Adapter Offer USB 2.0 data transfer speed up to 480 Mbps and supports up enough power output for charging. High-quality of the adapter has also undergone a fatigue test of bending and has been proven to be suitable for your usage. ZIZO PowerVault is Built For Adventure and backed by ZIZO 1-Year Warranty.
ZIZO PowerVault USB to TYPE C Adapter
| SKU | ZPV-USBTOCADP-BLK |
| Brand | ZIZO |
| Series | PowerVault Series |
| Compatibility | |
| Device Compatibility | Universal |
| Details | |
| Weight | 0.19 oz |
| UPC | 888488331652 |
| Warranty | ZIZO Care Lifetime Warranty |
| Master Box Qty | 600 |
| Master Box Dims | 16 × 14 × 15 in |
| Master Box Weight | 18 lbs |
| Packaging Dims | 5.7 × 2.8 × 0.4 in |
Military-grade protection. Award-winning design.